اخبار > بازدید تشکل‌های زیست‌محیطی از باغ گیاه‌شناسی دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

با همراهی مسئول باغ گیاه‌شناسی دانشگاه انجام شد:

بازدید تشکل‌های زیست‌محیطی از باغ گیاه‌شناسی دانشگاه مازندران

 

 

 

 

 

 

با همراهی مسئول باغ گیاه‌شناسی دانشگاه انجام شد:

بازدید تشکل‌های زیست‌محیطی از باغ گیاه‌شناسی دانشگاه مازندران

        به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، نمایندگانی از مجموعه باغ‌های هیرکانی، تشکل‌های حامیان محیط زیست بابلسر, کانون طبیعت و سلامتِ مازند قایم‌شهر، انجمن جنگل‌بانی ایران، حامیان توسعه بابلسر و چندین تشکل‌ زیست‌محیطی دیگر، با حضور در پردیس دانشگاه مازندران از عرصه باغ گیاه‌شناسی این دانشگاه بازدید کردند .

       بر اساس این گزارش، دکتر علی‌رضا نقی‌نژاد مسئول باغ گیاه‌شناسی دانشگاه مازندران در این برنامه با اشاره به فرآیند طراحی و برنامه‌ریزی احداث و شکل‌گیری این مجموعه، اظهارداشت: نهال‌های این باغ که از گونه‌های متنوع جنگل‌های هیرکانی و بوم سازگار برگزیده شده و در زمستان 1396 کاشته شده‌اند، اکنون به بهترین وضعیت ممکن استقرار یافته و رشد یافتند که این امر با همت، همکاری و همراهیِ مسئولانه مجموعه عوامل زحمت‌کشِ که جانانه در پایش و نگهداریِ نهال‌ها کوشش می‌کنند، میسر گشته و با موفقیت نتیجه داده است .

       وی افزود: طراحی ویژه این مجموعه بر اساس وضعیت توپوگرافی عرصه(مینی توپوگرافی) که بر روی تل‌ماسه‌های موجود تعریف شده است، نمایی از چند اقلیم سرزمین‌مان را بر پایه پوشش گیاهی متناسب با آن‌ها ارایه می‌دهد. در ضلع شمالی و در پایین‌ترین سطح این عرصه، استخری تقریبا همانند دریای کاسپین احداث شده است و در عرصه‌های دامنه تل‌ماسه و جنوب این سمیلاتور کاسپین، گونه‌های نواحی پست جنگل‌های هیرکانی مانند توسکا، سپید پلت، انجیلی، ممرز و ... در نواحی بالاتر به عنوان میان‌بند و در خط‌الراس‌ها هم به عنوانِ بالابند از گونه‌های متناسب با وضعیت توپوگرافیک از گونه‌های افرا، نمدار، گیلاس وحشی، گلابی وحشی، ممرز، بلوط داغداغان، راش، شیردار، توسکا ییلاقی، سپید پلت و ... کاشته شده که تصویری جالب و زنده از جنگل‌های هیرکانی را می نمایاند.

       دکتر نقی‌نژاد با بیان این‌که در ضلع جنوب غربی این عرصه، زربین کاشته شده که نمادی از ذخیره‌گاه زربین در منطقه حسن‌آباد جاده مرزن آباد است، ادامه داد: در صدد هستیم تا در طرح توسعه این باغ گیاه‌شناسی و در بخش جنوبیِ آن از رستنی‌های نواحی زاگرسی و در بخش جنوب غربی، از پوشش گیاهی نواحی ایرانی- تورانی بهره‌گیری شود. در صورت فراهم‌شدن امکانات و داشتن تجهیزات لازم می‌توان این مجموعه را آیینه تمام‌نمای پوشش گیاهی سرزمین‌مان به شمار آورد و این مهم، بستگی تام به اراده و همت استادان و کارشناسان دلسوز، مردم آگاه و مدیران مسئولی که می‌خواهند پایبندی خود را در جهت توسعه پایدار اثبات نمایند، دارد .

تصاویر بیشتر

روابط عمومی دانشگاه مازندران

امور رسانه‌های گروهی

 


١٦:١٠ - سه شنبه ٣ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٢٥٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٩٤٤